tabletki jednoskładnikowe

  Share


  • Czym są tabletki jednoskładnikowe

    Tabletka jednoskładnikowa (zwana również minipigułką) zawiera bardzo niską dawkę syntetycznego progesteronu, progestagenu, przypominającego naturalny hormon produkowany przez organizm kobiety. Pigułka jednoskładnikowa może zawierać również noretysteron, lewonorgesterel, etynodiol dwuoctanowy lub… Czytaj dalej »

  • Jak działa tabletka jednoskładnikowa?

    Zagęszcza śluz szyjki macicy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Hamuje cykl owulacyjny, zapobiegając jajeczkowaniu u 97% kobiet (jeśli stosuje się preparaty na bazie dezogestrelu) i u 60% kobiet (jeśli używa się innych progestagenów). 49 Zażywana poprawnie jest skuteczna w 99%. Czytaj dalej »

  • Jak zażywać tabletki jednoskładnikowe?

    Tabletki jednoskładnikowe sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach po 28 tabletek, czasami po 35 tabletek. Kobieta zażywa jedną pigułkę dziennie, zawsze o tej samej porze, bez przerw między opakowaniami. Jeśli zaczyna opakowanie np. we wtorek, powinna zacząć kolejne opakowanie również we wtorek. Dla… Czytaj dalej »

  • Kiedy mogę rozpocząć opakowanie pigułki jednoskładnikowej?

    Stosowanie pigułek jednoskładnikowych można zacząć w dowolnym momencie. Jeśli rozpocznie się opakowanie w ciągu 5 dni od pierwszego dnia miesiączki lub aborcji, nie ma konieczności stosowania jakiejkolwiek innej metody antykoncepcji, ponieważ zabezpieczenie przed niechcianą ciążą będzie… Czytaj dalej »

  • Co się stanie, jeśli zapomnę przyjąć tabletkę jednoskładnikową?

    Pigułki jednoskładnikowe wymagają dużo większej punktualności w ich zażywaniu niż tableteki dwuskładnikowe.. Tabletka jednoskładnikowa musi być przyjmowana codziennie o tej samej porze. Jeżeli zostanie zażyta z ponad 3-godzinnym opóźnieniem (lub ponad 12-godzinnym, jeśli stosuje się dezogestrel, np. Czytaj dalej »

  • Co się stanie, jeśli po zażyciu tabletki jednoskładnikowej wystąpią wymioty lub biegunka?

    Jeśli w ciągu 2 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, kobieta powinna jak najszybciej (gdy tylko poczuje się lepiej) zażyć jeszcze jedną tabletkę. O ile nie powtórzą się wymioty lub biegunka, pigułka nie straci skuteczności i kobieta będzie mogła zażyć resztę tabletek o zwykłej porze. Czytaj dalej »

  • Jakie lekarstwa mogą wpłynąć na skuteczność tabletek jednoskładnikowych?

    Przy przepisywaniu lub kupowaniu innych lekarstw, zawsze warto nadmieniać, że zażywa się tabletki antykoncepcyjne. Należy zawsze sprawdzać w ulotkach lekarstw, czy nie wpływają one jakkolwiek na skuteczność zażywanej pigułki. Najczęściej stosowane antybiotyki na ogół nie zmniejszają skuteczności… Czytaj dalej »

  • Jakie są zalety tabletek jednoskładnikowych?

    Można je stosować przy karmieniu piersią. Bezpieczne dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów zawartych w pigułkach dwuskładnikowych, w plastrach antykoncepcyjnych lub w pierścieniu antykoncepcyjnym. Do stosowania w każdym wieku, szczególnie zalecane dla kobiet powyżej 35 roku życia, które… Czytaj dalej »

  • Jakie są wady tabletek jednoskładnikowych?

    Podczas zażywania minipigułki miesiączki mogą być nieregularne, lżejsze, częstsze lub zanikające. Dolegliwości te mijają na ogół w ciągu 6 miesięcy i nie są szkodliwe dla zdrowia, aczkolwiek dla niektórych kobiet są one irytujące. Czasami skuteczna może być zmiana tabletek, choć nie ma danych… Czytaj dalej »

  • Jakie są możliwe skutki uboczne tabletek jednoskładnikowych?

    W pierwszych miesiącach jej stosowania tabletki mogą wywoływać tymczasowe efekty uboczne. Są to najczęściej wypryski na skórze, nadwrażliwość piersi, skoki wagi, bóle głowy. Często zauważa się zmiany w natężeniu krwawień, nie jest to jednak w żadnym stopniu szkodliwe dla zdrowia kobiety. Warto… Czytaj dalej »

  • Jaki są przeciwwskazania do stosowania tabletki jednoskładnikowej?

    Tabletki jednoskładnikowe nie powinny być stosowane przez kobiety, które: 46 karmią piersią i są po porodzie mniej niż 6 tygodni zażywają barbiturany, karbamazepinę, okskarbazepinę, fenytoinę, prymidon, topiramat, ryfampicynę, ryfabutynę, rytonawir lub wzmocnione rytonawirem inhibitory proteazy  … Czytaj dalej »

  • Kiedy mogę zajść w ciążę po zakończeniu zażywania tabletek jednoskładnikowych?

    Płodność kobiety powraca natychmiast po przerwaniu zażywania tabletek, już w pierwszym cyklu miesiączkowym. Niektórzy lekarze sugerują, że przed zajściem w ciążę należy używać prezerwatyw do momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, jednak nie dlatego, że tabletki mogłyby mieć negatywny wpływ na… Czytaj dalej »